$1,365.00
24" Wide Built-In All-Freezer - VT65MLBI
$1,365.00
Key Features
Slim undercounter dimensions
Fully finished white cabinet
Height Adjustable
Built-in capable
Factory installed lock
-25º C capable
Manual defrost
Three removable storage baskets
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Height Adjustable
Adjustable legs allow the unit to be sized from 33 1/2" to 34 3/4" high
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Factory installed lock
Keep contents secure with a key lock on the door
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Manual defrost
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
No internal fans
Static cooling system
Adjustable thermostat
Manage the interior temperature with ease and accuracy
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101027876 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | 1 |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














