$2,355.00
24" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant - VT65ML7BISSHHADA
$2,355.00
Key Features
Commercially approved
ADA Compliant
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Factory installed lock
Professional horizontal handle
-25º capable
Three slide-out drawers
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
ADA Compliant
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted horizontally across the door
-25º capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Three slide-out drawers
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Digital thermostat
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Shelf Type | Glass |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101043234 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















