15" Built-In All-Freezer - SCFF1533BKS
Key Features
Built-in capable
Black stainless steel wrapped door
Fingerprint resistant
Commercially approved
Frost-free operation
Factory installed lock
Digital thermostat
Digital display
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Black stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel in a high gloss neutral finish from our basalt collection; note: due to the reflective quality of our door finish, this color may appear different under different lighting and surrounding conditions
Fingerprint resistant
Door wipes clean with a dry cloth, while the dark basalt finish hides most smudges
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Frost-free operation
Eliminates the need to manually defrost the interior
Factory installed lock
Keyed security on the door
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Gentle illumination with an on/off switch
Adjustable chrome shelves
Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Flush back
Space saving design
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Reversible door
User-reversible door swing
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 73 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.08 lbs. |
| Total of Cubes | 6.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.08 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.25" (92 cm) |
| Capacity | 2.4 cu.ft. (68 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 330.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 73.0 lbs. (33 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060040 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.25" (64 cm) |
| Interior Width | 10.25" (26 cm) |
| Interior Depth | 16.38" (42 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 3.63" (9 cm) |
| Compressor Step Width | 10.25" (26 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.63" (12 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.

















