$4,259.00
Was$4,689.00Save $430.00 (9%)
24-In Professional Built-In Freezer With Reversible Door - MPFZ424IS31A
$4,259.00
Was$4,689.00Save $430.00 (9%)
Key Features
4.6 cu ft capacity
3 chrome wire bins
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
Elegant midnight black interior
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Door lock provides added security
Documents
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
4.6 cu ft capacity
3 chrome wire bins
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
Elegant midnight black interior
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from -10°F to 10°F
Reversible door allows for right or left swing
Concealed soft close articulating door hinge
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.875 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 23.875 inch |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 4.6 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Temperature Range | -10°F to 10°F |
Warranty
| Parts | 3 Year |
| Labor | 3 Year |
Other
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 4.6 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | -10°F to 10°F |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 138.4 lbs. |
| Total of Cubes | 11.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 138.4 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Florida.












