$9,499.00
Freezers Universal - FZU36L
$9,499.00
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
General information
| Product family | Freezers |
| Installation | Built-in |
| Category | One Door |
| Cooling type | No-frost |
| Hinge | Door-to-door |
| Hinge position | Left |
| Reference width | Higher than 80 |
| Reference height | Higher than 200 |
| EAN code | 8017709345617 |
Aesthetic
| Aesthetics | Universal |
| Material | Steel |
| Door stainless steel type | Normal |
| Side material | Metal |
| Display | TFT |
Freezer features
| Number of drawers | 4 |
| Freezer lighting | Incandescent light |
Other Freezer features
| Ice maker | Automatico |
Other technical features
| Fast-freezing button | Yes |
| Temperature alarm light | Yes |
| Power-on light | Yes |
| Door-open alarm | Yes |
| Type of temperature control | Electronic |
| Temperature Alarm | Yes |
| No. of compressors | 1 |
| Type of compressor | Inverter |
| Display functions | Holiday, Fast-freezing |
Performance / Energy Label
| Total volume | 150.6 gal |
| Sum of the volumes of the frozen compartment(s) | 150.6 gal |
| Climatic class | SN, N, ST, T |
Electrical Connection
| Plug | (B) NEMA 5-15P |
| Current | 3.5 A |
| Voltage | 115 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Power cord length | 78 3/4 " |
Logistic Information
| Dimensions | 2120x912x620 mm |
| Width | 35 7/8 " |
| Built-in niche width | 35 " |
| Width with doors open at 90° | 41 3/8 " |
| Built-in niche height | 84 1/16 " |
| Depth without handle | 24 7/16 " |
| Built-in niche depth | 25 1/16 " |
| Depth with handle | 28 15/16 " |
| Product depth with doors open at 90° | 58 9/16 " |
| Height | 83 7/16 " |
| Net weight | 430 lbs |
| Gross weight | 476 lbs |
| Brand | SMEG |
| Packaged width | 88 " |
| Packaged depth | 29 3/4 " |
| Packaged height | 37 3/8 " |
| Packaged dimensions | 950X2260X755 |
| Maximum stackability | 1 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 28 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 19 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 2 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Smeg Appliances in Florida.















