$2,325.00
24" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant - ALFZ53B
$2,325.00
Key Features
ADA compliant design
Built-in capable
Frost-free operation
Cobalt blue door
Professional handle
Digital thermostat
Recessed LED light
Reversible door
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Cobalt blue door
Deep blue finish with a slight gloss to elevate your undercounter space
Professional handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Recessed LED light
Elegant lighting with an on/off switch located on the control panel
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Stainless steel kickplate
Added touch of style to complement the handle and complete the look
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Matching refrigerator available
Pair with the AL54B for a matching side-by-side set under lower ADA compliant counters
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.13" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.7 cu.ft. (105 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Blue |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 345.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 92.0 lbs. (42 kg) |
| Shipping Weight | 106.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101087665 |
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth | 15.5" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33.7 dB |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.63 in. |
| Weight | 92 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 27.63 in. |
| Shipping Weight | 106 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 106 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
| Total of Cubes | 9.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.13" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.7 cu.ft. (105 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Blue |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 345.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 92.0 lbs. (42 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101087665 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth | 15.5" (39 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.31 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 18.75" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















