24" Wide Built-In All-Freezer - ACF48WSSHV
Key Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Frost-free operation
Digital temperature control
Factory installed lock
Removable shelves
Stainless steel wrapped door
Professional handle
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim undercounter dimensions
Sized at less than 24" wide and deep for an easy fit in space-challenged institutions
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Frost-free operation
Keyed lock for added security, located towards the top of the door to ensure convenient access
Digital temperature control
Electronic controls located in the exterior kickplate for precise temperature management
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
Removable shelves
Includes two slide-out shelves made from durable steel
Stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel exterior door finish ensures lasting quality and improved sanitation
Professional handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter
Hospital grade cord
Secure three-pronged cord for added unit safety
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Commercially approved
Design meets UL-471 and is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.83 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101052410 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 285.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Temperature Range | -5 to 10ºF/-20 to -12ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















