24" Wide Built-In All-Freezer - ACF48WCSS
Key Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Digital temperature control
Frost-free operation
Internal fan
Stainless steel wrapped exterior
Professional handle
Factory installed lock
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim undercounter dimensions
Sized at less than 24" wide and deep for an easy fit in space-challenged institutions
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Digital temperature control
Electronic controls located in the exterior kickplate for precise temperature management
Frost-free operation
Low maintenance design ensures no frost buildup inside the unit
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Stainless steel wrapped exterior
Cabinet and door are wrapped in quality stainless steel to ensure lasting durability and easy cleaning
Professional handle
Curved towel bar style handle offers a solid grip in attractive brushed stainless steel
Factory installed lock
Keyed lock for added security, located towards the top of the door to ensure convenient access
Removable shelves
Includes two slide-out shelves made from durable steel
Hospital grade cord
Secure three-pronged cord for added unit safety
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Commercially approved
Design meets UL-471 and is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.83 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101051758 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 285.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | -5 to 10ºF/-20 to -12ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.



















