24" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant - ACF48WADA
Key Features
Frost-free operation
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Digital temperature control
ADA Compliant
Factory installed lock
Matching refrigerator available
Internal fan
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Frost-free operation
Low maintenance design ensures no frost buildup inside the unit
Slim undercounter dimensions
Sized at less than 24" wide and deep for an easy fit in space-challenged institutions
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Digital temperature control
Electronic controls located in the exterior kickplate for precise temperature management
ADA Compliant
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Factory installed lock
Keyed lock for added security, located towards the top of the door to ensure convenient access
Matching refrigerator available
Pair with the FF7LBIADA to create a matching set
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Removable shelves
Includes two slide-out shelves made from durable steel
Hospital grade cord
Secure three-pronged cord for added unit safety
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Commercially approved
Design meets UL-471 and is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101051727 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 285.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | -5 to 10ºF/-20 to -12ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














