Semi-Automatic Espresso Machine with Free Automatic Milk Frother Attachment - KES6404BM
Semi-Automatic Espresso Machine with Free Automatic Milk Frother Attachment
Model: KES6404BM


Semi-Automatic Espresso Machine with Free Automatic Milk Frother Attachment
Model: KES6404BM
Key Features
Consistent temperature control
One button to finish off lattes, cappuccinos & more
Easier than traditional steam wands
Automatically ensures the right temperature milk
You adjust milk to your liking
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Consistent temperature control
One button to finish off lattes, cappuccinos & more
Easier than traditional steam wands
Automatically ensures the right temperature milk
You adjust milk to your liking
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 13.15 in. |
| Height | 11.26 in. |
| Length | 6.38 in. |
| Weight | 21 lbs. |
| Carton Depth | 22 |
| Carton Height | 17 |
| Carton Width | 10 1/2 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 22 |
| Carton Height(IN,inches) | 17 |
| Carton Width(IN,inches) | 10 1/2 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 21 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.15 in. |
| Shipping Height | 16.26 in. |
| Shipping Length | 11.38 in. |
| Shipping Weight | 61 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 61 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.69 lbs. |
| Total of Cubes | 0.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.69 lbs. |
General Specifications
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Adjustable Brew Temperature | Yes - Hi, Med, Low |
| Adjustable Hardwater Setting | Yes - Hi, Med, Low |
| Adjustable Water Dose | Yes |
| Auto Stand-By | Yes |
| Automatic Shut-Off | No |
| Battery Type | No |
| Cup Warming Rack | Yes, ambient heater |
| Drip Tray | Yes |
| Dual Boilers | No |
| Frothing Pitcher | Yes |
| Heat-Up/Ready Time | Less than 40 Seconds |
| Hz | 60 |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Lever Operated | No |
| Net Weight | 0 lbs |
| Portafilter | Yes, 58mm stainless steel, flat base |
| Power Cord Color | Black |
| Pre-Set Volume Control | Yes |
| Programmable | Yes |
| Single & Double Shot Baskets | Yes |
| Steam Ready Gauge | Yes |
| Steam Wand | Yes |
| Tamper | Yes |
| Volts | 120 |
| Water Filter | No |
| Watts | 1460 |
| Gross Weight | 21.08 lbs |
| Power Cord Length (ft) | 3-3/10 ft |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Florida.









