MultiControl™ Kit - DVMCKA1
MultiControl™ Kit
Model: DVMCKA1


MultiControl™ Kit
Model: DVMCKA1
Key Features
Controls within reach
Multicontrol kit installation
Multicontrol™ kit installation
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Controls within reach
Eliminate the long reach and operate your dryer right from your washer when the units are stacked. The Samsung DV-MCK Laundry MultiControl™ Kit is compatible with front load washers and dryers that include the MultiControl™ feature.
Multicontrol kit installation
Enable control of dryer right from washer when units are stacked.
Multicontrol™ kit installation
Enable control of dryer right from washer when units are stacked.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Shipping Weight | 0.62 lbs. |
| Net Weight | 0.42 lbs. |
| Accessory Net Dimensions (WxHxD) | 27" x 14.2" x 28.1" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 9 3/4" x 1 7/8" x 6 1/2" |
| Accessory Net Dimensions (WxHxD) | 27" x 14.2" x 28.1" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 9 3/4" x 1 7/8" x 6 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9.75 in. |
| Shipping Height | 1.88 in. |
| Shipping Length | 6.5 in. |
| Shipping Weight | 0.62 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 0.62 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Samsung Appliances in Florida.










