$629.00
Was$899.00Save $270.00 (30%)
7.3 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Electric Dryer With Sensor Dry Technology - DLE7010W






















7.3 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Electric Dryer With Sensor Dry Technology
Model: DLE7010W
$629.00
Was$899.00Save $270.00 (30%)
Key Features
Sensor Adjusts Drying Time to Eliminate The Guesswork
Who Says Dryers Can't Be Energy Efficient?
Smooth, Quiet Performance
Win the War on Wrinkles
Spend Less Time On Laundry With More Room For Clothes
Greater Installation Flexibility
Keep Your Dryer Clean, Efficient And Safe
Get Wise.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Sensor Adjusts Drying Time to Eliminate The Guesswork
With Sensor Dry, the dryer can detect moisture and automatically adjust drying time for loads of all sizes—saving energy with less wear and tear on clothes.
Who Says Dryers Can't Be Energy Efficient?
High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy and money without sacrificing performance.
Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
Spend Less Time On Laundry With More Room For Clothes
Free up your day—fit more clothes in every load with 7.3 cu. ft. of space. Running fewer loads saves energy and money on your utility bill.
Greater Installation Flexibility
Dryer door can easily be reversed from a right swing to a left swing in minutes to give you more installation options.
Keep Your Dryer Clean, Efficient And Safe
With the FlowSense® Duct Clogging and Clean Filter Indicators, you'll know when it's time to clean the ducts and the lint filter out to ensure great drying every time, lower utility bills and fewer service calls.
Get Wise.
If you ever experience an issue with your LG washer or dryer, you don't have to worry. The SmartDiagnosis™ feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.¹
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.Watch the Full Movie with Audio DescriptionsWatch the Full Movie
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity lets you clean larger loads
Sensor Dry automatically adjusts drying time —saving energy with less wear and tear on clothes
With the FlowSense® Duct Clogging and Lint Filter Indicators, keep dryer clean, efficient and safe
ENERGY STAR® Certified—High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy & money
Designed for quiet operation, run the dryer whenever you want
Dryer door can easily be reversed in minutes to give you more installation options
Minimize wrinkles with the Wrinkle Care Option
Specifications
Dimensions & Weight
| Weight | 157.2 |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Dryer Programs | Freshen Up (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Perm Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 7 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Energy Saver, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Very Dry, Normal Dry, Damp Dry |
| Manual Dry Times | 60, 40, 20 min, More-Less |
| Temperature Settings | High, Medium, Low |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 7.3 cu ft |
Summary
| Product Color | White (W) |
| Matching Washer | WT7010CW |
| EasyLoad® Door | No |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Series | LG |
| Steam | No |
| Type | Rear Control Top Load Dryer |
Energy
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| NFC Tag On | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ Care™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Drum Rear | Painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
Power Source
| Dryer BTU Rating | Elec : N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 26Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29" x 46 1/2" x 31 3/8" |
| Product (WxHxD) | 27" x 44 1/2" x 29 1/2" (50 1/4" D with door open) |
| Weight (Carton) | 123.7 |
| Weight (Product) | 117.1 |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231350204 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Florida.









