7.4 cu. ft. Electric Dryer with Sensor Dry - DVE50B5100WA3
7.4 cu. ft. Electric Dryer with Sensor Dry
Model: DVE50B5100WA3













7.4 cu. ft. Electric Dryer with Sensor Dry
Model: DVE50B5100WA3
Current Rebates
Key Features
Sensor Dry
10 Preset Drying Cycles
Smart Care
Large 7.4 cu. ft. Capacity
Lint Filter Indicator
Reversible Door
Worry-free drying
Dry more items in a single load
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Sensor Dry
10 Preset Drying Cycles
Smart Care
Large 7.4 cu. ft. Capacity
Lint Filter Indicator
Reversible Door
Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Dry more items in a single load
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
Specifications
Key Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.4 cu. ft. |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Reversible Door | Yes |
Standard Features
| Vent Blockage Test | Yes |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Power Source | Electric |
| Venting System | 4 way venting |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Temperature Levels | 4 |
Sensor Drying Cycles
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Towels | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
Manual Drying Cycles
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
Drying Options
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
Dry Levels
| Extra Dry | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
Temperature Levels
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Extra Low | Yes |
Type
| Dryer Type | Electric |
Power
| Voltage / Frequency | 240V / 60Hz |
| Ampere | 30 Amps |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73 (lb/kWh) |
| Heating Element | 5300W |
Design
| Color | White |
| Display Color (LED) | Red |
| Display Type | Jog + Silk Print |
| Door Type | Tinted |
| Jog Dial | Yes |
Warranty
| One (1) Year Parts and Labor | Yes |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Accessories
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
Matching Washer
| Matching Washer | WA50B5100AV/US, WA49B5105AV/US |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 46.1 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | - |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 47.9" H x 31.1" D |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 47.9" H x 31.1" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 47.9 in. |
| Shipping Length | 31.1 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.43 lbs. |
| Total of Cubes | 21.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.43 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Florida.










