$949.00
Was$1,349.00Save $400.00 (30%)
7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display - DLEX5800A
7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: DLEX5800A


7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: DLEX5800A
$949.00
Was$1,349.00Save $400.00 (30%)
Current Rebates
Description
Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about endless sorting or toggling through cycles-built-in sensors use AI technology to detect fabric texture and load size, then automatically select the right drying motions, temperatures and more for advanced fabric care. AI Sensor Dry™ detects moisture levels and automatically adjusts drying time for loads of all sizes-no more damp clothes, no more overdrying.
Refresh Clothes With Steam In Between Washes
Go ahead, wear it again-in just 11 minutes, SteamFresh™ cycle with TurboSteam™ technology reduces wrinkles in up to 5 garments when you don't have time to wash. The cycle reduces odors and refreshes children's toys, decorative pillows and more.
Say Goodbye to Smelly Pet Odors
We can't imagine life without our furry family members, but living with pet odors? Not so much. The Pet Care cycle helps reduce odors in pet clothes, toys and blankets-and people clothes, too! It combines high-temp settings with optimal dry times to ensure items come out clean and smelling fresh. Simply touch Settings on the panel, choose "More Cycles" Edit and select Pet Care.
Win the War on Wrinkles
When you hate wrinkles but can't be there to remove clothes as soon as they're dry, just select the Wrinkle Care option before hitting start. The dryer will periodically tumble the load for up to 3 hours after the cycle is done or until the door is opened to help keep wrinkles at bay.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 26 |
| Dryer Programs | AI Dry, Activewear, Blanket Refresh, Easy Ironing, Jeans, Large Load, Overnight Dry, Power Dry, Rack Dry, Quick Dry, SteamFresh™, Timed Dry, Towels, XL Load, Wrinkle Prevention, Air Dry, Perm |
| No. of Dryer Options | 11 |
| Dryer Options | Low Static, Signal, Smart Diagnosis, Steam, Damp Signal, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, "More Cycles" Edit, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min (5 min incremental) |
| Temperature Settings | High, Low, Medium, Med Low, Med High |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
Summary
| Product Color | Alpine White (A) |
| Matching Washer | WM5800HAA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | No |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Dryer |
Energy
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Alpine White (A), Graphite Steel (V) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door Cover | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 120/240V, 60Hz, 26A (120/208V, 60Hz, 23A) |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | N/A |
| Pedestal | WDP6A |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29" x 43 1/4" x 31 1/8" |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 29 3/4" |
| Weight (Carton) | 127.1 lbs |
| Weight (Product) | 120.5 lbs |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174126370 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Florida.









