$3,495.00
Was$4,648.35Save $1,153.35 (25%)
60″ Recano Island Range Hood - IS60RECANO
$3,495.00
Was$4,648.35Save $1,153.35 (25%)
Description
Spacious, sleek, and silently powerful, the ductless Futuro Futuro 60 inch Recano Island Range Hood is a masterpiece of modern kitchen accessories. Composed from the highest-grade 304 stainless steel and enhanced with a beautiful micro-polished finish, this ceiling range hood emanates a gleaming, stately appearance. With its lustrous stainless steel body and minimalist, open design, this luxury range hood easily becomes the focal point of the kitchen and can be used to display decorative pieces that draw the eye or conveniently store more functional items like spices or utensils. This designer range hood is furnished with cutting-edge Air Loop technology that facilitates a consistent, powerful air filtration performance and eliminates the need for an exhaust duct, allowing this modern range hood to be incorporated into virtually any kitchen. This stainless steel range hood contains the revolutionary Micro Carbon Infusion Filter, which quickly absorbs and traps steam, smoke, and odors from the air at whisper-quiet levels, thanks to Futuro Futuro’s new generation blower and exclusive sound-absorbing technology. This new generation carbon filter boasts a long lifespan and replicates the efficiency and advantages of a ducted range without requiring the laborious and expensive process of installing a duct. This contemporary range hood features four different airflow speeds, eight energy-efficient LED lights, an illuminated, electric control panel, and dishwasher safe grease filters. This kitchen range hood includes integrated smart technology that makes daily use straightforward, with features like the delayed shut-off function, which ensures the complete removal of odors and contaminants from the air after you have finished cooking. This suspended range hood also automates programmed reminders that indicate when it’s time to wash the grease filters in the dishwasher to maintain optimal performance. All Futuro Futuro range hoods come with a one year US standard and two-year parts warranty, and technical experts are happy to assist with questions that may arise during exhaust hood installation and regular use. With its advanced yet user-friendly technology, easily adjustable suspension height, and functional design, the 60-inch Recano Island mount range hood is the superior choice for modern kitchen owners looking for the best combination of state-of-the-art performance and exquisite style. SKU: IS60RECANO
Read MoreAvailable from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Specification
| Mounting Type | Island (Ceiling) Mount |
| Width | 60″ |
| Depth | 18″ |
| Height | 27 1/2″ min - 44 3/4″ max adjustable |
| Height Above Cooktop | 28″ - 30″ for best performance |
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Design | Contemporary, Modern |
| Materials | Stainless Steel |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 8 total - 6x worklights + 2x accent lights |
| # of Speeds | 4 |
| Control Panel Type | Electronic, illuminated control panel |
| Filter Type | 2-Stage Filtering System |
| Blower Type | Internal Whisper-Quiet tangential (INCLUDED) |
| Noise Level | 0.5 - 3.2 sones |
| Duct Size | N/A - Ductless |
| Exhaust Type | Ductless, with high-performance MCIF filter |
| Airflow | 150-940 CFM. CFM can be reduced upon customer request, to accommodate local building code requirements. |
| Power Requirements | Direct Wire Connection, US/Canada 110-120 Volts, 60 Hz, 3 Amp |
| Certifications | UL, CSA Listed for USA and Canada |
| Warranty | 1-year US standard + 2-year parts |
| Country of Production | Made in Italy |
Product Details
| FREE same-day shipping within 48 contiguous United States. For the shipping cost and time to Alaska, Hawaii and Canada please contact us. | Yes |
| Certain geographical areas, such as islands and mountainous locations, may incur an additional delivery time and/or an additional delivery fee. | Yes |
| Signature is ALWAYS required upon receiving due to high value of the product. | Yes |
| Extra services requested by customer, such as: storage, re-delivery, re-consignment, inside delivery, etc., will incur additional fee/s, which vary between shipping carriers. | Yes |
| Tracking number(s) will be provided by E-mail by the end of the business day (6PM EST). | Yes |
| It is the customer’s responsibility to provide a working telephone number, as well as monitor the tracking information and be available & accessible during the day of delivery. | Yes |
| Shipping Dimensions | 66 × 32 × 29 inch |
| Shipping Weight | 193 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 60 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | - |
| Height Above Cooktop | 28″ - 30″ for best performance |
| Shipping Width | 66 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Total of Shipping Weight | 193 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 295.25 lbs. |
| Total of Cubes | 23.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 295.25 lbs. |
Other
| FREE same-day shipping within 48 contiguous United States. For the shipping cost and time to Alaska, Hawaii and Canada please contact us. | Yes |
| Certain geographical areas, such as islands and mountainous locations, may incur an additional delivery time and/or an additional delivery fee. | Yes |
| Signature is ALWAYS required upon receiving due to high value of the product. | Yes |
| Extra services requested by customer, such as: storage, re-delivery, re-consignment, inside delivery, etc., will incur additional fee/s, which vary between shipping carriers. | Yes |
| Tracking number(s) will be provided by E-mail by the end of the business day (6PM EST). | Yes |
| It is the customer’s responsibility to provide a working telephone number, as well as monitor the tracking information and be available & accessible during the day of delivery. | Yes |
| Mounting Type | Island (Ceiling) Mount |
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Design | Contemporary, Modern |
| Materials | Stainless Steel |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 8 total - 6x worklights + 2x accent lights |
| # of Speeds | 4 |
| Control Panel Type | Electronic, illuminated control panel |
| Filter Type | 2-Stage Filtering System |
| Blower Type | Internal Whisper-Quiet tangential (INCLUDED) |
| Noise Level | 0.5 - 3.2 sones |
| Duct Size | N/A - Ductless |
| Exhaust Type | Ductless, with high-performance MCIF filter |
| Airflow | 150-940 CFM. CFM can be reduced upon customer request, to accommodate local building code requirements. |
| Power Requirements | Direct Wire Connection, US/Canada 110-120 Volts, 60 Hz, 3 Amp |
| Certifications | UL, CSA Listed for USA and Canada |
| Warranty | 1-year US standard + 2-year parts |
| Country of Production | Made in Italy |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Manufacturer |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Futuro Futuro Appliances in Florida.




























