27″ Murano Mayflower LED Island Range Hood - IS27MURMAYFLOWERLED
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27″ Murano Mayflower LED Island Range Hood
Model: IS27MURMAYFLOWERLED




















+10more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27″ Murano Mayflower LED Island Range Hood
Model: IS27MURMAYFLOWERLED
Description
Create a fresh, jubilant atmosphere in your kitchen with the Futuro Futuro 27 inch Murano Mayflower LED island mount range hood. This suspended range hood is comprised of a beautifully embellished glass body and features stainless steel fixtures. Measuring at 27 inches wide, this Italian made luxury range hood will fit seamlessly above most kitchen ranges. Upon being mounted to the ceiling, the stainless steel chimney can be extended between 15 and 50 inches, making exhaust hood installation customizable to almost any kitchen This glass range hood features four different airflow speeds and built-in, energy efficient, and environmentally friendly LED lights that illuminate both the kitchen and the cooking space. The Murano Mayflower range hood also showcases dimmable, internal lighting that can be easily adjusted to set the right ambience or to compensate for any amount of natural light in the kitchen. This exhaust hood also includes an electric, built-in control panel and a perimeter suction system with detachable, dishwasher safe filters. Within the interior of this powerful range hood exists an efficient air ventilation system that easily and quickly removes steam, smoke, and other culinary odors from the air while maintaining whisper quiet noise levels, thanks to state-of-the-art sound absorbing technology exclusive to Futuro Futuro. This modern range hood's smart technology makes appliance use and maintenance easy with features like the delayed shut-off function, which ensures the total removal of odors and other air pollutants that may linger after cooking. This designer range hood is also programmed with an automated reminder that indicates when it’s time to wash the removable filters in the dishwasher to maintain optimal air filtration performance. Customers have the option to purchase the Murano Mayflower island range hood with either a ducted or ductless exhaust vent. All Futuro Futuro hoods come with a one year US standard and two year parts warranty, and technical experts are happily standing by to answer any questions that may arise during installation or regular use. With its uniquely ornate glass body, helpful features and powerful efficiency, the Murano Mayflower LED island mount range hood is a commendable addition to any modern kitchen. sku: IS27MUR-MAYFLOWERLED
Read MoreAvailable from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Specification
| Mounting Type | Island (Ceiling) Mount |
| Width | 27″ |
| Depth | 18″ |
| Height | 15″ - 50″ (adjustable) |
| Height Above Cooktop | 28″ - 30″ for best performance |
| Color / Finish | White |
| Design | Contemporary |
| Materials | Stainless Steel, Glass |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 4 |
| # of Speeds | 4 |
| Control Panel Type | Electronic, illuminated control panel |
| Filter Type | Perimeter Suction System with dishwasher-safe concealed filters |
| Blower Type | Internal Whisper-Quiet tangential (INCLUDED) |
| Noise Level | 0.5 - 3.2 sones |
| Duct Size | 6″ (rigid, round or equivalent) |
| Exhaust Type | Ducted, Ductless |
| Airflow | 150-940 CFM. CFM can be reduced upon customer request, to accommodate local building code requirements. |
| Power Requirements | US Standard 3-pin plug, 110-120 Volts, 60 Hz, 3 Amp |
| Certifications | UL, CSA Listed for USA and Canada |
| Warranty | 1-year US standard + 2-year parts |
| Country of Production | Made in Italy |
Product Details
| FREE same-day shipping within 48 contiguous United States. Subject to additional charges: Alaska, Hawaii, Canada, certain geographical areas, such as islands and mountainous locations. | Yes |
| Signature is ALWAYS required upon receiving due to high value of the product. | Yes |
| FREE Standard Freight service includes CURBSIDE delivery only. | Yes |
| Extra services requested by customer, such as: storage, re-delivery, re-consignment, lift gate, inside delivery, etc., will incur additional fee/s, which vary between shipping carriers. | Yes |
| Tracking number(s) will be provided by E-mail by the end of the business day (6PM EST). | Yes |
| As soon as shipment arrives at the local terminal at the delivery location, Freight carrier gives customer a call in order to schedule a delivery appointment. | Yes |
| It is the customer’s responsibility to provide a working telephone number, as well as monitor the tracking information and be available & accessible during the day of delivery. | Yes |
| Shipping Dimensions | 52 × 40 × 24 inch |
| Shipping Weight | 105 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 15 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | - |
| Height Above Cooktop | 28″ - 30″ for best performance |
| Shipping Width | 52 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 52.45 lbs. |
| Total of Cubes | 4.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 52.45 lbs. |
Other
| FREE same-day shipping within 48 contiguous United States. Subject to additional charges: Alaska, Hawaii, Canada, certain geographical areas, such as islands and mountainous locations. | Yes |
| Signature is ALWAYS required upon receiving due to high value of the product. | Yes |
| FREE Standard Freight service includes CURBSIDE delivery only. | Yes |
| Extra services requested by customer, such as: storage, re-delivery, re-consignment, lift gate, inside delivery, etc., will incur additional fee/s, which vary between shipping carriers. | Yes |
| Tracking number(s) will be provided by E-mail by the end of the business day (6PM EST). | Yes |
| As soon as shipment arrives at the local terminal at the delivery location, Freight carrier gives customer a call in order to schedule a delivery appointment. | Yes |
| It is the customer’s responsibility to provide a working telephone number, as well as monitor the tracking information and be available & accessible during the day of delivery. | Yes |
| Mounting Type | Island (Ceiling) Mount |
| Color / Finish | White |
| Design | Contemporary |
| Materials | Stainless Steel, Glass |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 4 |
| # of Speeds | 4 |
| Control Panel Type | Electronic, illuminated control panel |
| Filter Type | Perimeter Suction System with dishwasher-safe concealed filters |
| Blower Type | Internal Whisper-Quiet tangential (INCLUDED) |
| Noise Level | 0.5 - 3.2 sones |
| Duct Size | 6″ (rigid, round or equivalent) |
| Exhaust Type | Ducted, Ductless |
| Airflow | 150-940 CFM. CFM can be reduced upon customer request, to accommodate local building code requirements. |
| Power Requirements | US Standard 3-pin plug, 110-120 Volts, 60 Hz, 3 Amp |
| Certifications | UL, CSA Listed for USA and Canada |
| Warranty | 1-year US standard + 2-year parts |
| Country of Production | Made in Italy |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Manufacturer |
Where to Buy Futuro Futuro Appliances in Florida.










