Majestic II Series 30" Dual Fuel Liquid Propane Freestanding Range - UM30DNE3BGCLP
Majestic II Series 30" Dual Fuel Liquid Propane Freestanding Range
Model: UM30DNE3BGCLP
Model: UM30DNE3BGCLP
Key Features
ILVE’s Majestic statement
The statement range cooker which makes your kitchen unique
Total Black brass burner with non-stick nanotechnological coating
Cooktop(Hob) with cast iron pan supports
Door with soft closing system
4.3" full touch display
Easy clean enamel oven interior
Documents
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ILVE’s Majestic statement
The indestructible cast iron pan supports provide a functional and safe support for the pots.
Door with soft closing system
The door hinges are fitted with a shock absorber that makes closure more gradual and noiseless.
4.3" full touch display
The grease does not stick to the surface and can therefore be cleaned more easily.
Highly Specialized Cooktops
4.3 Inch Full Touch Display
Dual Gas Burners With Power Up To 20000 BTU As Standard
Optimal supply and perfect distribution of the heat, for all types of cooking.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Warranty | 2 Year Parts and Labor |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 38.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | - |
| Exterior Width | 30″ |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 46 3/4″ |
| Cabinet Width | 29 7/8″ |
| Cabinet Depth | 27 1/4″ |
| Cabinet Height | 34″ |
| Max Height with Cooktop and Legs | 36 1/4″ |
| Min Height with Cooktop and Legs | 36 1/4″ |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |