30" Smart Built-In Self-Clean Convection Single Wall Oven with Never Scrub Racks - JTS5000DNWW
30" Smart Built-In Self-Clean Convection Single Wall Oven with Never Scrub Racks
Model: JTS5000DNWW


























Product Video

30" Smart Built-In Self-Clean Convection Single Wall Oven with Never Scrub Racks
Model: JTS5000DNWW
Replaced By
Ge® 30" Smart Built-in Self-clean Single Wall Oven
Model: JTS3000DNWW

$1,041.00
Was$2,099.00Save $1,058.00 (50%)
Key Features
True European Convection
Anywhere control with remote notifications
Remote Temperature Probe
Self-Clean with optional Steam Clean
Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Never scrub, heavy-duty racks
Hidden backlit LCD control
10-pass hidden bake element
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
True European Convection
Achieve faster and more even results with a convection fan and third heating element that circulates air for more efficient cooking
Anywhere control with remote notifications
Save time by conveniently preheating and monitoring your oven from anywhere using the SmartHQ App
Remote Temperature Probe
Know exactly when your dish has reached the perfect internal temperature with temperature readings that you can view using the SmartHQ App
Self-Clean with optional Steam Clean
Cleaning the oven interior has never been easier, with two cleaning options to fit your lifestyle
Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Easily remove even the heaviest dishes with a roller rack that’s engineered to glide seamlessly out of the oven
Never scrub, heavy-duty racks
Say goodbye to scrubbing thanks to never scrub heavy-duty racks, engineered to withstand a self clean cycle
Hidden backlit LCD control
Easy to use display that illuminates controls when you’re ready to cook
10-pass hidden bake element
Even baking and quick cleanup are assured, with 10-pass element that heats a large cooking area and is hidden for an easy-to-wipe surface
8-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.63 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.63 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 163.89 lbs. |
| Total of Cubes | 13.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 163.89 lbs. |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Single Oven |
| Cooking Technology | True European Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| OU Certified | No |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Drop |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil Hi/Lo |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Control Type | White LCD Display |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Backlit |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Remote Enabled |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Heavy-Duty Flat Rack |
| Oven Cooking Modes | Air Fry available |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 4.2 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 3.2 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 135 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 151 lb |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Height | 28 5/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | White Gloss |
| Color Appearance | White |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Side-by-Side |
| Installation | Undercounter |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Installation | Under Built-In Advantium |
| Installation | Under Built-In Microwave |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
Where to Buy GE Appliances in Florida.










