CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology in Platinum Glass - CSB923M2NS5
CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology in Platinum Glass
Model: CSB923M2NS5














Product Video

CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology in Platinum Glass
Model: CSB923M2NS5
Replaced By
Monogram 30" Minimalist Five-in-One Wall Oven with 120V Advantium® Technology
Model: ZSB9131VSS

$4,100.00
Was$4,510.00Save $410.00 (9%)
Key Features
Unmatched versatility to unleash your imagination
Cook smarter, not longer
Brighten up life in the kitchen
Healthy meals without the fuss
Say goodbye to rubbery leftovers
Clean-up has never been easier
The perfect fit you’ve always dreamed of
Platinum glass finish
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Unmatched versatility to unleash your imagination
Enjoy a whole new level of cooking flexibility with a single oven that can be used in five different ways. Use it as a Convection Oven, Microwave, Toaster Oven, Warming/Proofing Oven, and Precision Cook Oven with Advantium Technology
Cook smarter, not longer
Achieve oven-quality results two to eight times faster than a conventional oven as True European Convection, microwave energy and light work together to provide the exact amount and type of heat your food needs, precisely when it needs it
Brighten up life in the kitchen
Easily navigate wall oven settings using a stunning full color display that adds an unexpected touch of style to your kitchen
Healthy meals without the fuss
Fresh vegetables and rice are perfectly prepared with a steam cook option that simplifies the entire process
Say goodbye to rubbery leftovers
Achieve crispy results at microwave speed with more than 20 reheat programs that make leftovers taste like new
Clean-up has never been easier
Keep your oven looking like new at all times with steam clean
The perfect fit you’ve always dreamed of
When you’re updating your kitchen, attention to detail is a priority. That’s why CAFÉ™ Advantium wall ovens are guaranteed for an exact fit for an easy and seamless replacement.
Platinum glass finish
Angular, modern lines and the striking glass finish creates an easy-to-clean, contemporary look for your kitchen
The perfect marriage of quality and speed
Eliminate the need for preheating and cook your favorite foods four-to eight-times faster than a conventional oven
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21.5 in |
| Overall Height | 20.125 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 91.5 lb |
| Net Weight | 81.5 lb |
| Exterior Height (Front) | 20.125 in |
| Height (Front) | 20.125 in |
POWER / RATINGS
| Amps 240V/208V | 30 |
| Electrical Input - 240V Watts | 6300 |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 240 V |
FEATURES
| Control Features | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Configuration | Single Oven |
| Style | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| WiFi Connect | Built-In |
| Grill Pan | Yes |
| Product Type | Single Oven |
| Cooking Technology | 5 in 1 Oven with 240V Advantium |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking Modes | Warm |
| Cooking Modes | Crisp Reheat |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Cooking Modes | Convection |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Modes | Precision Cook |
| Cooking Modes | Proof |
| Product Type | 5-in-1 Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Platinum Glass |
| Handle | CAFÉ™ Minimal Style |
ACCESSORIES
| Metal Oven Pan | Yes - Precision Cooking Tray |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 81.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 91.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 92.61 lbs. |
| Total of Cubes | 7.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 92.61 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
Where to Buy Cafe Appliances in Florida.










