1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - PEM31BMTS
1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: PEM31BMTS













Product Video

1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: PEM31BMTS
Replaced By
1.6 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: GCST16S1WTS

$237.00
Was$259.00Save $22.00 (8%)
Key Features
1.1 cu. ft. capacity
Weight and time defrost
Turntable On/Off
Control lockout
"Add 30 seconds" button
Kitchen timer
Timer on/off
Built-in capable microwave
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
1.1 cu. ft. capacity
800 Watts (IEC-705 test procedure)
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
"Add 30 seconds" button
Add 30 seconds of microwave cooking time
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Timer on/off
Minute timer helps keep you on track
Built-in capable microwave
This countertop microwave oven is built-in capable with a sleek matching trim kit
Optional hanging kit
Frees up counter space
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
10 Power Levels for Every Dish
From energizing morning beverages to delicate sauces, tailor your heating precision. Achieve perfection across from spectrum, from high heat to low heat.
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Turntable |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 800 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | Yes |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Turntable Size | 10.625 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 33 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Depth with Door Open 90° | 31.875 in |
| Cavity (W x H x D) | 17-3/8 x 9 x 12-1/4 |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 12 7/8 in |
| Overall Height | 12 1/8 in |
APPEARANCE
| Case Color | Gray |
| Handle Color | Black Stainless |
| Door Color | Black Stainless |
| Installation | Undercabinet |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
| Installation | Built-In, Countertop |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 10.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1200 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
| Undercabinet Hanging Kit (Optional) | JXA019K |
| Built-In Kit (Optional) | JX830BMTS |
| Built-In Kit (Optional) | JX827BMTS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cavity (W x H x D) | 17-3/8 x 9 x 12-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 12.13 in. |
| Length | 12.88 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 17.13 in. |
| Shipping Length | 17.88 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 26.95 lbs. |
| Total of Cubes | 2.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 26.95 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Florida.










