Monogram Built-In Oven with Advantium® Speedcook Technology- 120V - ZSC1202JSS
Monogram Built-In Oven with Advantium® Speedcook Technology- 120V
Model: ZSC1202JSS








Product Video

Monogram Built-In Oven with Advantium® Speedcook Technology- 120V
Model: ZSC1202JSS
Key Features
Remarkable versatility
Powerful performance
Installation flexibility
Speedcook technology
Spacious interior
Professional styling
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Remarkable versatility
Multiple cooking options create four ovens in one--speedcook, True European Convection, sensor microwave and warming ovens -- to bake, broil, brown, roast and warm and proof foods
Powerful performance
Oven-quality foods cook up to four times faster than a conventional oven, with no preheating required
Installation flexibility
Ovens can be installed in 30" wall cabinet and can also be installed undercounter
Speedcook technology
Halogen light system combines with microwaves and speedcooks your favorite foods to delicious perfection in minutes, with no preheating
Spacious interior
Large 1.7-cu.-ft rounded oven cavity with 16 in. turntable allow full and continual rotation of a 9 in. x 13 in. casserole dish; removable oven rack offers the convenience of multi-level cooking
Professional styling
Professional models exude power with a premium-grade stainless steel exterior, chamfered edges and a die-cast control knob
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Overall Height | 19 in |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
FEATURES
| Cooking Modes | Speedcook; Bake; Broil; Microwave; Warm/Proof |
| Ceramic Pan | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Yes |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Product Type | Built In Microwave Ovens |
| Crisp | Yes |
| Express Cook | Instant-On |
| Style | Built-In |
| Grill Pan | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 975 W |
| Display On/Off | Yes |
| Control Type | Glass Touch Controls; Dial |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Sound Volume Control | Yes |
| Program Cooking | Over 100 Programmed Menu Items |
| Turntable | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Advantium |
| Moist | Yes |
| Turntable Size | 16 in |
| Short Description | Built-In Advantium® Speedcooking Oven - 120V |
| Interior Oven Light | Yes |
| Advantium® Cooking Controls | Demo Mode |
| Control Features | Child Lock (Hold Clear/Off Pad) |
APPEARANCE
| Handle | Monogram Professional Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Flush Inset Installation |
| Door Color | Stainless Steel |
| Design Style | Professional Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| Metal Oven Pan | Yes |
| Cookbook | Yes |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.75 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 1.8 kilowatt |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.6 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 19 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 77 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 117 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 117 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 87.43 lbs. |
| Total of Cubes | 7.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 87.43 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Florida.









