24" Wide All-Refrigerator - FFAR121SS7
Description
Designed for optimum use in commercial settings, with a stainless steel interior for improved sanitation
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Nominal Height
| Nominal Height | 59.0" (150 cm) |
Height of Cabinet
| Height of Cabinet | 58.38" (148 cm) |
Nominal Width
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
Width
| Width | 23.63" (60 cm) |
Nominal Depth
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
Depth
| Depth | 22.75" (58 cm) |
Depth with Handle
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
Depth with door at 90°
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
Capacity
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
Defrost Type
| Defrost Type | Automatic |
Door
| Door | Stainless Steel |
Cabinet
| Cabinet | Stainless Steel |
US Electrical Safety
| US Electrical Safety | ETL |
Canadian Electrical Safety
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
Sanitation
| Sanitation | ETL-S |
Amps
| Amps | 1.7 |
Voltage/Frequency
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
Weight
| Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
Parts & Labor Warranty
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
Compressor Warranty
| Compressor Warranty | 5 Years |
UPC
| UPC | 761101055886 |
Door Swing
| Door Swing | RHD |
Reversible
| Reversible | Yes |
Shelf Type
| Shelf Type | Chrome |
Shelf Qty
| Shelf Qty | 4 |
Adjustable Shelves
| Adjustable Shelves | Yes |
Thermostat Type
| Thermostat Type | Digital |
Fan Type
| Fan Type | Interior |
Refrigerant Type
| Refrigerant Type | R600a |
Refrigerant Amount
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
High Side PSI
| High Side PSI | 270.0 |
Low Side PSI
| Low Side PSI | 105.0 |
Interior Light
| Interior Light | Yes |
Temperature Range
| Temperature Range | 2º to 6ºC |
Interior Height
| Interior Height | 50.25" (128 cm) |
Interior Width
| Interior Width | 19.63" (50 cm) |
Interior Depth
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
Compressor Step Height
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
Compressor Step Width
| Compressor Step Width | 19.63" (50 cm) |
Compressor Step Depth
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














