Series 22.2 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Keurig K-Cup Brewing System - PYE22PMKES
Series 22.2 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Keurig K-Cup Brewing System
Model: PYE22PMKES



































Product Video

Series 22.2 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator with Keurig K-Cup Brewing System
Model: PYE22PMKES
Depth : Counter Depth
Replaced By
Ge Profile⢠Energy Star® 22.1 Cu. Ft. Counter-depth Fingerprint Resistant French-door Refrigerator With Hands-free Autofill
Model: PYE22KYNFS

$2,791.00
Was$3,899.00Save $1,108.00 (28%)
Key Features
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
WiFi powered by SmartHQ
Turbo Cool setting
Enhanced Shabbos Mode
Counter-depth design
Keurig K-cupĀ® brewing system
Hot Water Scheduling
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
3 accurate settings deliver the optimal temperature for your favorite foods
WiFi powered by SmartHQ
Use your voice to control your refrigerator to heat up water for coffee and tea, or to turn on TurboCool to restore the ideal temperature after frequent door openings
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
Keurig K-cupĀ® brewing system
The unexpected convenience of hot single serve brewing at your fridge
Hot Water Scheduling
Have hot water ready for you to brew single serve beverages any time of day. Just schedule hot water through the GE Kitchen App, and enjoy ultimate convenience
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Drop-down tray
Allows for extra door storage when you need it and tucks away when you donāt
WiFi powered by SmartHQā¢
Use your voice to control your refrigerator to heat up water for coffee and tea, or to turn on TurboCool to restore the ideal temperature after frequent door openings
KeurigĀ® K-cupĀ® brewing system
The unexpected convenience of hot single serve brewing at your fridge
TwinChill⢠evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Icemaker | Space Saving Ice |
| WiFi Connect | Built-In |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Temperature Management System | TwinChill⢠Evaporators |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass with Silver Trim |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Turbo Freeze |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Configuration | French Door |
| Dispenser | Large Stainless Steel |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Electronic Temperature Control w/ LED Lighting |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Dispenser Features | Single Serve K-cup |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED (2) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWFE) |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.07 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.16 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.20 cu ft |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 333 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 24.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 29.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
| Total of Cubes | 45.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Florida.










