$1,570.00
24" Wide All-Freezer, ADA Compliant - VT65MLPLUS2
$1,570.00
Key Features
Slim counter height dimensions
-25ºC capable
NIST calibrated temperature display
Buffered temperature probe
Factory installed lock
Manual defrost
Pull-out drawers
Adjustable thermostat
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim counter height dimensions
Just 24 wide for an easy fit in tight spots
-25ºC capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle to better simulate the temperature of stored contents instead of freezer air temperature
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Manual defrost
Efficient performance with reliable temperature stability
Pull-out drawers
Clear baskets for convenient and separated storage
Adjustable thermostat
Manage the temperature with ease and accuracy
Matching refrigerator available
Pair with FF6LPLUS2 for a complete set
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Approved for use in the USA and Canada
ETL and ETL-C listed for North American sales
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory reversible door
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
100% CFC Free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058047 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.















