$1,520.00
24" Wide All-Freezer, ADA Compliant - VT65MLADA
$1,520.00
Key Features
ADA compliant
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Factory installed lock
Reversible door
-25º C capable
No internal fans
Manual defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant
32 inch height for lower ADA counters
Slim counter height dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory installed lock
Keep contents secure with a key lock on the door
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
No internal fans
Static cooling system
Manual defrost
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Digital thermostat
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101026855 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Shelf Type | Glass |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














