$1,045.00
24" Wide All-Freezer - VT65ML
$1,045.00
Key Features
-25ºC operation
Factory installed lock
Three removable storage drawers
Manual defrost
One-piece interior liner
Reversible door
Fully finished white cabinet
100% CFC Free
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
-25ºC operation
Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Three removable storage drawers
Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
Manual defrost
Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
One-piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101025100 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
| Sound Level | 33 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














