$1,885.00
24" Wide All-Freezer - VT65
$1,885.00
Key Features
Built-in capable
Commercially approved
Slim counter height dimensions
-30º C (-22º F) capable
Three slide-out drawers
Factory installed lock
Digital thermostat
Alarm with temperature display
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Commercially approved
Meets NSF-7 commercial standards
Slim counter height dimensions
24" footprint fits easily in space-challenged facilities
-30º C (-22º F) capable
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and long-term preservation of frozen food
Three slide-out drawers
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management
Alarm with temperature display
Provides external temperature readout and includes programmable alarm to warn of temperature variations
Manual defrost
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
100% CFC free
Environmentally friendly design using R404a and without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101009223 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -20ºC to -30ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














