$1,585.00
Compact All-Freezer - SCFU386NZ
$1,585.00
Key Features
Commercially approved
NIST calibrated temperature display
High/low temperature alarm
Factory installed lock
Self-closing door
Versatile display
LED lighting
Glass door
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF standards for commercial use
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Factory installed lock
Keyed security for a secure interior
Self-closing door
Ideal for busy commercial settings, where customers and staff don't always have the chance to ensure the door is closed
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
LED lighting
Switchable light illuminates whole interior
Glass door
Provides a full display of stored contents
Removable shelves
Two wire shelves included
Adjustable thermostat
Rear mounted to prevent accidental adjustments
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Designed to operate at 0ºF
Temperature range: -4 to 5ºF
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 27.0" (69 cm) |
| Height of Cabinet | 26.25" (67 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.5" (62 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.63" (52 cm) |
| Depth with door at 90° | 42.0" (107 cm) |
| Capacity | 2.0 cu.ft. (57 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Glass |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 4.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 83.0 lbs. (38 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061306 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Interior Height | 18.0" (46 cm) |
| Interior Width | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth | 15.38" (39 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.4 oz. |
| High Side PSI | 280.0 |
| Low Side PSI | 90.0 |
| Compressor Step Height | 8.25" (21 cm) |
| Compressor Step Width | 18.75" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Temperature Range | -4 to 5°F |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.













