20" Wide All-Freezer - FS407LWSSHH
Description
Designed for general purpose healthcare applications, with a manual defrost system to reach lower temperatures
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Nominal Height
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
Height of Cabinet
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
Height to Hinge Cap
| Height to Hinge Cap | 34.0" (86 cm) |
Nominal Width
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
Width
| Width | 19.25" (49 cm) |
Nominal Depth
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
Depth
| Depth | 21.38" (54 cm) |
Depth with Handle
| Depth with Handle | 23.0" (58 cm) |
Depth with door at 90°
| Depth with door at 90° | 39.5" (100 cm) |
Capacity
| Capacity | 2.8 cu.ft. (79 L) |
Defrost Type
| Defrost Type | Manual |
Door
| Door | Stainless Steel |
Cabinet
| Cabinet | White |
US Electrical Safety
| US Electrical Safety | ETL |
Canadian Electrical Safety
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
Amps
| Amps | 1.6 |
Voltage/Frequency
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
Weight
| Weight | 67.0 lbs. (30 kg) |
Parts & Labor Warranty
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
Compressor Warranty
| Compressor Warranty | 5 Years |
UPC
| UPC | 761101084824 |
Door Swing
| Door Swing | RHD |
Reversible
| Reversible | Yes |
Interior Height
| Interior Height | 26.38" (67 cm) |
Interior Width
| Interior Width | 14.0" (36 cm) |
Interior Depth
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
Thermostat Type
| Thermostat Type | Dial |
Refrigerant Type
| Refrigerant Type | R600a |
Refrigerant Amount
| Refrigerant Amount | 1.23 oz. |
High Side PSI
| High Side PSI | 125.0 |
Low Side PSI
| Low Side PSI | 68.0 |
Level Legs
| Level Legs | 2 |
Interior Drawers
| Interior Drawers | Yes |
Drawers Qty
| Drawers Qty | 4 |
Temperature Range
| Temperature Range | -10 to -20°C |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.













