$1,885.00
Compact All-Freezer - FS30LVAC
$1,885.00
Key Features
Compact dimensions
Digital thermostat
High/low temperature alarm
NIST calibrated temperature display
Self-closing door
3/8" access port
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Manual defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Compact dimensions
Sized for easy use on top of counters
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy and intuitive temperature management, with a readout in Celsius or Fahrenheit
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
NIST calibrated temperature display
Alarm includes NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature to the nearest tenth of a degree
Self-closing door
Door closes automatically when opened at angles less than 90º
3/8" access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Removable shelves
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Factory reversible door
Standard unit ships RHD but can be ordered LHD
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 27.0" (69 cm) |
| Height of Cabinet | 26.25" (67 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101032917 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |
| Temperature Range | -20 to -15ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














