$1,260.00
Compact All-Freezer - FS30LMED
$1,260.00
Key Features
Compact dimensions
Manual defrost
Temperature alarm
NIST calibrated temperature display
Hospital grade cord with 'green dot' plug
-20ºC capable
Factory installed lock
Adjustable thermostat
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Compact dimensions
Sized for easy use on top of counters
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Temperature alarm
High/low temperature alarm audibly warns when interior is out of set range
NIST calibrated temperature display
Alarm includes NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
-20ºC capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside the unit
Removable shelves
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101041117 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














