$530.00
Compact All-Freezer - FS24L
$530.00
Key Features
Compact size
Factory installed lock
Manual defrost
One-piece interior liner
Removable shelf
Reversible door
Adjustable thermostat
Flat door liner
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Manual defrost
Static cooling system
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 20.0" (51 cm) |
| Height of Cabinet | 19.63" (50 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 31.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101033792 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| High Side PSI | 110.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














