11 Cu.Ft. Chest Freezer - EL31LT
Key Features
Commercially approved
-45º capable
Factory installed lock
Extra thick insulation
Digital thermostat
Counterbalanced hinges
Casters
Manual defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
UL-S listed to NSF/ANSI-7 standards
-45º capable
Low temperature operation is ideal for a variety of laboratory, life science, and industrial applications
Factory installed lock
Keyed lock on the handle for reliable security
Extra thick insulation
4 1/2" thick walls for added efficiency and stable cooling
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
Counterbalanced hinges
Easy and safe loading and unloading with a lid that remains open when lifted past 45º angles
Casters
Four solid wheels included for optional mobility
Manual defrost
Static cooling for a stable interior
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Pre-installed probe hole
Factory-installed 1/2" probe hole located on the right side to accept user-provided monitoring equipment
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 51.38 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 27.25 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 337.44 lbs. |
| Total of Cubes | 27.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 337.44 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 52.0" (132 cm) |
| Width | 51.38" (131 cm) |
| Nominal Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 27.25" (69 cm) |
| Capacity | 11.1 cu.ft. (314 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 7.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101023496 |
| Interior Height | 25.5" (65 cm) |
| Interior Width | 43.3" (110 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 2.82 oz. |
| High Side PSI | 342.0 |
| Low Side PSI | 174.0 |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 7.88" (20 cm) |
| Compressor Step Depth | 17.75" (45 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.












