Monogram 36" Built-In All Freezer - ZIFS360NNRH
Monogram 36" Built-In All Freezer
Model: ZIFS360NNRH











Monogram 36" Built-In All Freezer
Model: ZIFS360NNRH
Key Features
Enhanced temperature management system
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Concealed ice drawer
GE water filtration system
Adjustable, wire shelves, gallon-size door bins and pullout baskets
Concealed halogen lighting system
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Enhanced temperature management system
With precise electronic controls and thermistors, maintains ideal storage conditions for frozen foods
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Concealed ice drawer
Provides quick and easy access to filtered ice
GE water filtration system
Provides clean, fresh-tasting water to the freezer's icemaker
Adjustable, wire shelves, gallon-size door bins and pullout baskets
Allow customizable storage for foods and containers of varying sizes
Concealed halogen lighting system
Illuminates contents without compromising space
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
FEATURES
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Freezer Door Shelves (Total) | 10 Half-Width (2 with Gallon Storage) |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Clear Lexan Bins, Drawers and Pans | Yes |
| Product Type | Built-In Refrigerator |
| Configuration | Full Door |
| Drawer/Pan/Basket Features | 5 Wire Drawers on Full-Extension Slides (2 w/ Easy Access Lid) |
| Water Filtration | MWF |
| Snack Drawer | 1 Regular; Sealed w/ Full-Extension Slides |
| Filter Location | Top machine compartment of the freezer |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 6 Half-Width Adjustable/ 1 Full-Width Fixed Glass |
| Interior Lighting | Concealed Halogen Lighting System |
| Short Description | 36" Built-In All Freezer |
| Leveling System | 4 Point w/ 2 Adjustable Front Legs |
| Icemaker | Automatic Icemaker Drawer |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Cabinet Pans/Drawers/Baskets | 1 Snack |
| Door Bins Type | 2 Gallon Size Fixed |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 21.89 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.9 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 569 lb |
| Overall Depth | 28.4375 in |
| Overall Height | 84 in |
| Overall Width | 36 in |
| Net Weight | 530 lb |
| Depth Without Handle | 25.875 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Stainless Sealed Adjustable Toe Kick |
APPEARANCE
| Design Style | Universal: Statement or Minimalist Stainless Steel |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | 90, 115 and 130 Degree |
| Adjustable Rollers | 2 Rear; 2 Fixed in Front |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Installation | Standard |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 20A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | ZKBSN720NSS Unification Kit |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 530 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 570 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 570 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 618.67 lbs. |
| Total of Cubes | 49.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 618.67 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Florida.









