$2,710.00
24" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant - VT65MLBIMED2ADA
$2,710.00
Key Features
Reliable temperature stability
ADA compliant design
Built-in capable
-25º C/-13º F capable
Digital thermostat
High/low temperature alarm
NIST calibrated temperature display
Buffered temperature probe
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Reliable temperature stability
Designed and engineered to store vaccines and other sensitive materials under stable temperature conditions
ADA compliant design
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Front-breathing design allows built-in installation under counters
-25º C/-13º F capable
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
NIST calibrated temperature display
Alarm includes continuous NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature, and can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle to maintain temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC, VFC and VFA's guidelines
Factory installed lock
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Manual defrost
Static cooling system for reduced temperature fluctuations
Hospital grade cord and plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
3/8" access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Three slide-out drawers
Slide-out wire baskets with plastic fronts offer convenient storage solutions while protecting stored items when the door is open
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Matching refrigerator available
Pair with the FF7LBIMED2 to create a complete set
Factory reversible door
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
Extended warranty
This unit comes with a two-year limited warranty on parts & labor and five-year warranty on the compressor
Approved for use in the USA and Canada
ETL and ETL-C listed for North American sales
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.63" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101056548 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.


















