$1,680.00
24" Wide Built-In All-Freezer, ADA Compliant - VT65MLBIADA
$1,680.00
Key Features
ADA Compliant
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Slim undercounter dimensions
Reversible door
Factory installed lock
-25º capable
Three slide-out drawers
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA Compliant
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Factory installed lock
Keep contents secure with a front lock on the door
-25º capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Three slide-out drawers
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
No internal fans
Static cooling system
Manual defrost
Energy efficient operation for stable interior temperature
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Digital thermostat
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101043401 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Shelf Type | Glass |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














