$2,705.00
24" Wide Built-In All-Freezer - ACF48W
$2,705.00
Key Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Frost-free operation
One piece interior liner
Digital temperature control
Flat door liner
Factory installed lock
Removable shelves
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Frost-free operation
One piece interior liner
Digital temperature control
Flat door liner
Factory installed lock
Removable shelves
Internal fan
Hospital grade cord
Fully finished white cabinet
Matching refrigerator available
Reversible door
100% CFC free
Foamed-in-place cabinet
Commercially approved
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 21.63 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 121.34 lbs. |
| Total of Cubes | 9.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 121.34 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
| Depth | 21.63" (55 cm) |
| Depth with Handle | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101051345 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | 33" to 34.5" |
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Interior Width | 17.5" (44 cm) |
| Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 285.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.0" (8 cm) |
| Temperature Range | -5 to 10ºF/-20 to -12ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














