24" Wide Built-In All-Freezer - ACF48W
Specifications
Specifications
Nominal Height
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
Height of Cabinet
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
Height to Hinge Cap
| Height to Hinge Cap | 33.5" (85 cm) |
Nominal Width
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
Width
| Width | 23.63" (60 cm) |
Nominal Depth
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
Depth
| Depth | 21.63" (55 cm) |
Depth with Handle
| Depth with Handle | 23.5" (60 cm) |
Depth with door at 90°
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
Capacity
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
Defrost Type
| Defrost Type | Frost-Free |
Door
| Door | White |
Cabinet
| Cabinet | White |
US Electrical Safety
| US Electrical Safety | ETL |
Canadian Electrical Safety
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
Sanitation
| Sanitation | ETL-S |
Amps
| Amps | 1.5 |
Weight
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
Parts & Labor Warranty
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
Compressor Warranty
| Compressor Warranty | 5 Years |
UPC
| UPC | 761101051345 |
Door Swing
| Door Swing | RHD |
Reversible
| Reversible | Yes |
Height Adjustable
| Height Adjustable | 33" to 34.5" |
Interior Height
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
Interior Width
| Interior Width | 17.5" (44 cm) |
Interior Depth
| Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
Shelf Type
| Shelf Type | Steel |
Shelf Qty
| Shelf Qty | 2 |
Thermostat Type
| Thermostat Type | Digital |
Fan Type
| Fan Type | Interior and Exterior |
Refrigerant Type
| Refrigerant Type | R134a |
Refrigerant Amount
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
High Side PSI
| High Side PSI | 285.0 |
Low Side PSI
| Low Side PSI | 70.0 |
Level Legs
| Level Legs | 4 |
Compressor Step Height
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
Compressor Step Width
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
Compressor Step Depth
| Compressor Step Depth | 3.0" (8 cm) |
Temperature Range
| Temperature Range | -5 to 10ºF/-20 to -12ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














