GE Profile⢠Smart Indoor Pellet Smoker Accessories Bundle - P9SBCAS6WBB
GE Profile⢠Smart Indoor Pellet Smoker Accessories Bundle
Model: P9SBCAS6WBB























































GE Profile⢠Smart Indoor Pellet Smoker Accessories Bundle
Model: P9SBCAS6WBB
Key Features
The GE Profile Smart Indoor Smoker + Accessories Bundle Package
Active Smoke Filtration
Flavorful Smoke Generation
Efficient Pellet Usage
Precision Smoke Control
Five Adjustable Smoke Settings
Six Preset Food Settings
Built-In Temperature Probe
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
The GE Profile Smart Indoor Smoker + Accessories Bundle Package
Bundle includes the GE Profile Smart Indoor Smoker, Four 1lb Bag of Pellets, Pellet Strainer, 20-pack of Drip Pan Liners, and Prep Tray
Active Smoke Filtration
This innovative indoor electric smoker uses Active Smoke Filtration to turn real-wood smoke into warm air so you can prepare smoked brisket, pork butt, specialty cocktail ingredients and more at any time from the comfort of your kitchen.
Flavorful Smoke Generation
This electric smoker offers the convenience of indoor smoking, while still delivering delicious, wood smoke flavor. The smart smoke generation system precisely controls pellet temperature to release the best aromatic compounds possible.
Efficient Pellet Usage
The indoor electric smoker needs just a fraction of your favorite wood pellets to achieve the same results as your outdoor smoker, making it more cost effective to use as often as you want.
Precision Smoke Control
This innovative indoor electric smoker combines an independent heat source for burning pellets with a separate heat source for cooking foods to provide unmatched smoke control and temperature precision for all your BBQ favorites.
Five Adjustable Smoke Settings
Whether you prefer a hint of smoke or full BBQ smoker taste, this indoor electric smoker gives you the control to experiment with different settings and lets you explore new recipes with five precise levels of real wood smoke flavor.
Six Preset Food Settings
Anyone can create amazing results with this indoor electric smoker that offers six preset smoking functions, including Brisket, Pork Ribs, Pork Butt, Chicken Wings, Chicken Breast and Salmon as well as Keep Warm and Custom settings.
Built-In Temperature Probe
This innovative indoor electric smoker includes an integrated probe that constantly measures temperature so smoked brisket, pork butt and anything else you want to smoke are precisely prepared.
Connected Control
GE Profile Connect+ lets you set your favorite smoke mode and monitor cooking process from anywhere via the SmartHQ app. Receive over-the-air feature updates as they are released, while connecting with Amazon Alexa and Google Home platforms allow for voice control.
Easy Clean-Up
A pellet capture system in this innovative indoor electric smoker extinguishes used pellets and collects them in a water tank for easy disposal and convenient clean-up.
Smoke and Hold
Your indoor electric smoker ensures that favorite smoked foods are ready when you are with an convenient Auto Warm setting that holds foods at the perfect temperatures and can help to enhance the food's texture.
Kona Premium Blend Wood Pellets
100% pure wood pellets offering a slow-burning, flavor-enhancing experience that is ideal for a wide range of meats and vegetables
GE Profile⢠Indoor Smoker Pellet Strainer
Expertly designed, making it easy to drain the wastewater without pellets falling into your sink
GE Profile⢠Indoor Smoker Drip Tray Liners
Our exclusive aluminum liner is engineered for a perfect fit with the GE Profile Smart Indoor Smoker, delivering an easy-to-use smoker experience catching drippings before they reach the tray, making it easier to clean the inside of your smoker and keep it in top condition
GE Profile⢠Indoor Smoker Prep Tray
Streamline your prep with our innovative prep and go tray. It fits perfectly in your smoker, so you can prepare and cook on the same mesh rack, reducing cleanup and eliminating the need for extra dishes
Specifications
CAPACITY
| Capacity | 3 full racks of baby back ribs (cut in half), 1 brisket (cut in half), 1 whole chicken, 2 dozen chicken wings, 1 pork butt |
FEATURES
| Additional Functions | Door Open Audible Alert |
| Additional Functions | Cycle Complete Audible Alert |
| Additional Functions | Warm/Hold Mode |
| Additional Functions | Independent cook timer |
| Built-In Cook Modes | Custom, Keep Warm, Brisket, Pork Rib, Pork Butt, Chicken Wings, Whole Chicken, Salmon |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Capacitive Touch Buttons |
| Control Type | Rotating Knob + Button |
| Control Type | Segmented LCD |
| Dishwasher Safe | Wire Racks, Ladder Racks, Drip Tray, Water Tank |
| Included Accessories | 3 Racks, 1 Drip Tray, 1 Meat Probe, 1 Water Tank |
| Interior Lighting | 1 Halogen Light |
| Product Type | Indoor Smokers |
| Rack Features | 3 Racks Included |
| Rack Features | 4 Rack Positions |
| Racking System | Removable Ladder Rack |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Setting/Functions | Control Lock ON/OFF |
| Setting/Functions | Auto-hold ON/OFF |
| Setting/Functions | Auto-hold temperature |
| Setting/Functions | Wi-Fi ON/OFF |
| Setting/Functions | Remote Enable ON/OFF |
| Setting/Functions | Brightness: 3 Levels (Off, Low, High) |
| Setting/Functions | Sound: 3 Levels (Off, Low, High) |
| Smoker Features | Meat Probe |
| Smoker Features | Smoke Levels: 0 (off) to 5 (max) |
| Smoker Features | Removable Water Waste Bin |
| Smoker Features | Smoke Evacuation Function |
| Smoker Features | Pellet Hopper Ejection Function |
| Smoker Features | Door Window |
| Temperature Range | 150-300 F |
| WiFi Connect | Built-In |
| Included items | Four 1lb Bag of Pellets, Pellet Strainer, 20-pack of Drip Pan Liners, and Prep Tray |
APPEARANCE
| Color Appearance | Carbon Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Net Weight | 59 lb |
| Overall Depth | 20.35 |
| Overall Height | 16.25 in |
| Overall Width | 16.5 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120V;60Hz;15A |
| Watts | 1550 |
WARRANTY
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 50 dBA |
Where to Buy GE Profile Appliances in Florida.










