36″ Minimal White Island Range Hood - IS36MINIMALWHT
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36″ Minimal White Island Range Hood
Model: IS36MINIMALWHT
+7more
Model: IS36MINIMALWHT
Description
Read MoreAvailable from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Specification
| Mounting Type | Island (Ceiling) Mount |
| Width | 36″ |
| Depth | 22″ |
| Height | 26″ - 49″ (adjustable) |
| Height Above Cooktop | 28″ - 30″ for best performance |
| Color / Finish | White (Semi-Gloss) |
| Design | Modern |
| Materials | Painted steel |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 4 |
| # of Speeds | 4 |
| Control Panel Type | Electronic, illuminated control panel |
| Filter Type | Dishwasher-safe, metal mesh filters |
| Blower Type | Internal Whisper-Quiet tangential (INCLUDED) |
| Noise Level | 0.5 - 3.2 sones |
| Duct Size | 6″ (rigid, round or equivalent) |
| Exhaust Type | Ducted, Ductless |
| Power Requirements | US Standard 3-pin plug, 110-120 Volts, 60 Hz, 3 Amp |
| Certifications | UL, CSA Listed for USA and Canada |
| Warranty | 1-year US standard + 2-year parts |
| Country of Production | Made in Italy |
Product Details
| Signature is ALWAYS required upon receiving due to high value of the product. | Yes |
| FREE Standard Freight service includes CURBSIDE delivery only. | Yes |
| Tracking number(s) will be provided by E-mail by the end of the business day (6PM EST). | Yes |
| Shipping Dimensions | 48 × 40 × 24 inch |
| Shipping Weight | 93 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 26 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
| Shipping Width | 48 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.14 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.14 lbs. |
Other
| Design | Modern |
| Materials | Painted steel |
| Lighting Type | LED |
| # of Lights | 4 |
| # of Speeds | 4 |